Jak działa namierzanie telefonu komórkowego?

Z pewnością zastanawialiście się w jaki sposób działa usługa namierzania telefonu komórkowego. Wydawałoby się że jest to po prostu kolejna usługa operatorów komórkowych lub firm zajmujących się rynkiem telekomunikacyjnym a zasada działania ich usług jest wiedzą niedostępną dla końcowego odbiorcy – czyli użytkownika usługi lokalizacji. W praktyce jednak zasada działania jest bardzo prosta i można ją przedstawić w sposób zrozumiały niemalże dla każdego.

Zacznijmy od podstaw. Praktycznie każdy nowoczesny telefon komórkowy wyposażony jest w odbiornik GPS. To mała płytka elektroniczna która odbiera sygnały docierające na ziemię z 24 satelit krążących na orbicie. Dzięki szeregowi zabiegów matematycznych noszących nazwę tzw. triangulacji, urządzenie sprawdza skąd sygnały zostały odebrane, pod jakimi kątami dotarły do urządzenia i na tej podstawie, po odebraniu sygnałów z trzech lub więcej urządzeń, są w stanie określić swoje współrzędne geograficzne. Te zaś dane przekazywane są do oprogramowania telefonu które z kolej wysyła je przez internet lub przez sms do strony internetowej na której można sprawdzić gdzie w danym momencie przebywa np: nasze dziecko.

Oczywiście to nie wszystko. Gro dostępnych aplikacji oferuje sprawdzenie lokalizacji za pomocą tzw. odbiorników BTS. Kiedy telefon ma wyłączony moduł GPS ze względu na np: słabą baterię lub kiedy podczas bardzo złych warunków atmosferycznych kiedy sygnał z satelit nie dociera do telefonu, telefon sprawdza gdzie jest zalogowany. Na obszarze całego kraju rozmieszczone są nadajniki operatorów telekomunikacyjnych – łącząc się z nimi, telefon umożliwia rozmowy. Oprogramowanie lokalizujące odbiera od nadajnika informacje o jego nazwie i przekazuje je do strony internetowej. Tam zaś – korzystając z olbrzymich baz danych zawierających informacje o milionach nadajników na całym świecie – sprawdzane jest gdzie dany nadajnik się znajduje. Na tej podstawie wyświetlana jest użytkownikowi informacja o obszarze w którym znajduje się telefon.

Niestety w przypadku drugiej z opisywanych metod, dokładność lokalizacji jest dużo mniejsza. Wynika to z faktu iż każdy odbiornik ma określony obszar działania. W przypadku miejsc o dużym zaludnieniu, nadajniki mogą być zlokalizowane co kilkaset metrów. Poza miastem jednak – gdzie nie ma potrzeby obsłużenia tak dużej ilości osób, zasięg jednego nadajnika może wynosić nawet kilkanaście kilometrów.

 

Leave a Comment